Jak hit 11 bit studios spełnia swą edukacyjną rolę?
Strategia bitów prezentuje losy cywilów w oblężonym podczas wojny mieście. Prezentuje je – dodajmy – globalnej publiczności; w kwietniu studio pochwaliło się zbytem na poziomie 7 mln kopii!
Wielkich Liczb jest zresztą więcej – pochwalił się właśnie zespół.
2/2 pic.twitter.com/CJC2uxtnSQ
— 11 bit studios (@11bitstudios) November 14, 2022
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami do końca roku produkcja ma zostać włączona w poczet lektur nadobowiązkowych; już teraz jest ona bezpłatnie dostępna dla uczniów i nauczycieli szkół średnich.
Korzyści są, jak się właśnie dowiedzieliśmy, obopólne.
Ilona Starosta, nauczycielka języka polskiego w I L.O. w Poznaniu, skorzystała z nowego dla szkoły medium. I bardzo je sobie chwali:
„Pomysł wykorzystania gry komputerowej na zajęciach tak naprawdę był inspirowany moim doświadczeniem (…) z uczniami. Oni do zajęć lekcyjnych wnosili bardzo często opowieści o grach.” – mówi nauczycielka.
Dzięki pracy z TWoM-em, młodzież nauczyła się ponoć konfrontować różne perspektywy, uzupełnia:
„Pracę z tą grą podzieliliśmy sobie na trzy etapy. Najpierw było granie, potem krótka refleksja pisemna, a dopiero później z notatkami spotykaliśmy się na zajęciach.” – opisuje Starosta.
Wspólne obcowanie z This War of Mine – puentuje – zaskoczyło i ją, i podopiecznych.
„To było dla nich bardzo ciekawe i ważne doświadczenie. Wprowadzenie gry komputerowej na zajęcia daje mi możliwość zobaczenia inaczej ucznia. Gra jest dla nich naturalną przestrzenią
Wcale niewykluczone, że już wkrótce śladem This War of Mine podąży… Minecraft. Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Microsoft Polska oraz Microsoft dla Edukacji chcą wykorzystać go (początkowo) w dziesięciu wrocławskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Pilotaż rozpocznie się 18 kwietnia i potrwa przez dwa tygodnie.
Nie powinno nas to dziwić. W lipcu Centrum Przemysłów Kreatywnych zapowiedziało wszak próbę wpisania do programu nauczania także innych owoców gamedevu.