Steam Next Fest z mocną reprezentacją Polaków

Na Steamie możemy ograć ponad 900 dem. Bardzo wiele z nich ma polski rodowód.

Zanim zaczniemy nasz tradycyjny przegląd – równie tradycyjnie prosimy Czytelników i Czytelniczki o pomoc. Jeżeli przegapiliśmy którąś z dostępnych w ramach Festiwalu Steama polskich gier – dajcie nam znać bądź mailowo (info@polskigamedev.pl), bądź za pośrednictwem Facebooka lub Twittera.

Impreza potrwa do 13 lutego, do godziny 19:00 czasu polskiego. A co właściwie możemy w jej ramach ograć?

Alchemist: The Potion Monger

Art Games Studio idzie za ciosem! Po premierze kreskówkowego Alchemist Simulatora zespół ponownie zaprasza nas do labolatorium… acz tym razem nie tylko do niego.

Jako alchemiczny czeladnik poznamy arkana rzemiosła nie tylko mieszając w kotle, ale i eksplorując otwarty świat, wchodząc w interakcje z antropomorficznymi zwierzakami, sprzedając swoje wyroby we wsi i w mieście oraz… bawiąc się uwarzonymi miksturami. Produkcja wydaje się mieć podobny powab, co Goat Simulator, spodziewajcie się więc zabawnych eksperymentów z fizyką świata przedstawionego oraz niepoważnego poczucia humoru.

Bike Mechanic Simulator 2023

Popularność symulatorów mechanika nie maleje… no, przynajmniej wśród polskich spółek gamedevowych. Tym razem smarem pobrudzi się duet Punch Punk & Manager Games, którego Bike Mechanic Simulator 2023 pozwoli nam dokonywać napraw zdezelowanych jednośladów, składać nowe modele śrubka po śrubce, a także przetestować tak przygotowane pojazdy w akcji.

Boti: Byteland Overclocked

Tytułowy Boti to uroczy, transportujący dane bot, który lubi skakać, latać, rozwalać skrzynki i ścigać się (co wcale jednak nie oznacza, że maszynka stroni od walki!). Podczas przemierzania komputerowego świata opanuje on nowe umiejętności, ułatwiające mu poruszanie się i rozprawę z glitchami, wirusami czy wrogim oprogramowaniem. Wszystko po to, by odnaleźć zagubionego mistrza i uratować cyfrową rzeczywistość.

Dodajmy, że gra Purple Ray Studio ma już na koncie pierwszy sukces – jej prototyp zwyciężył w 2021 r. w Epic Mega Jamie.

Brewpub Simulator

Star Drifters, a wiec studio, które zasłynęło strategiczną miniserią Driftland i roguelike’owym top down shooterem Danger Scavenger, tym razem bierze się za symulatory. W zawiązaniu akcji Brewpub Simulatora protagonista odziedziczy po dziadku zniszczony browar. Jak nietrudno zgadnąć: spróbujemy wyciągnąć przybytek z zapaści.

Gra ma nam pozwolić na urządzenie baru (i jego późniejsze ulepszanie), stworzenie własnej marki piwa (w zgodzie z przepisami, bądź na przekór przepisom), optymalizację procesu warzenia, zadbanie o dobre samopoczucie bywalców, zatrudnienie pracowników i złożenie zamówień. Odpowiedzialna za nią ekipa obiecuje połączenie „realistycznej mechaniki produkcji piwa” z masą zabawnych minigier.

Bunker Builder Simulator

Triumwirat Games Incubator, Farmind Studio i PlayWay zaprasza domorosłych preppersów do wykopania dziur w ziemi i budowy własnych bunkrów. Z czasem ich gra ma nam oferować coraz to bardziej intratne zlecenia, dzięki którym kupimy nowe narzędzia i materiały.

Cynthia: Hidden in the Moonshadow

Gra Tomasza „THdeva” Hałajki wygląda jakby znajomo… I słusznie! Tytułowej bohaterce całkiem blisko do Aloy z Horizon: Zero Dawn, oprawa pachnie zaś Genshin Impact; wśród swoich inspiracji Hałajko wymienia jednak A Plague Tale: Innocence, Journey, The First Tree i Omno.

Jako Cynthia wyruszymy w podróż, by odkryć motywy stojące za atakiem na jej rodzinną wioskę. Po drodze wydoskonalimy się w skradaniu, ulepszymy łuk, zawalczymy z czarną magią, zbierzemy znajdźki i rozwiążemy zagadki środowiskowe. Autor obiecuje intensywną, acz krótką (ok. 2 godziny) rozgrywkę oraz w pełni udźwiękowione dialogi.

Dark Envoy

W nowym rolpleju Event Horizon czuć chlubne inspiracje (przede wszystkim: serie Divinity: Original Sin oraz XCOM). Potyczki (w czasie rzeczywistym) mają być najeżone zależnościami rodem z gier Lariana (bonusowe obrażenia zadamy, atakując z tyłu bądź flankując, w potyczkach wykorzystamy też masę statusów, które mają wchodzić ze sobą w interakcje). W przerwach od prztyczków podejmiemy zaś decyzje, które wpłyną na kształt fabuły i rozwiniemy nasz okręt.

Czy wspomniałem, że przygodę rozegramy bądź solo, bądź w co-opie?

Delivery Inc

Delivery INC pozwoli nam stanąć na czele start upu, który z czasem przerodzi się w dostawcze imperium. Łatwo jednak nie będzie, przed nami odbieranie przesyłek, pasażerów i posiłków, kupno samochodów, zatrudnianie kierowców i planowanie tras przejazdu. A na okrasę: dbanie o reputację firmy (wszak interesują nas pięciogwiazdkowe recenzje) i konieczność uporania się ze zdarzaniami losowymi (vide pościg policji). Dodajmy, że Ubera-bis rozwiniemy w dowolnym, rzeczywistym mieście.

Espresso Tycoon

Tytuł mówi wszystko – DreamWay Games przygotowuje strategię, która pozwoli nam poprowadzić własną kawiarnię. Deklaratywnie studio chce nam sprzedać „zupełnie nowe podejście”, acz na czym jego nowatorstwo polega – nie wiadomo.

Planowana na marzec produkcja da nam urządzić przybytek, zatrudnić baristów, zadbać o łańcuchy dostaw i budżet, a nawet promocję lokalu. W ramach deseru opracujemy zaś własną kawę, licząc, że podbije ona kubki smakowe masowej klienteli.

Farmer’s Father: Save the Innocence

Pierwszy z pięciu symulatorów spółki Freemind, które możemy sprawdzić podczas festiwalu. Jako cywil spróbujemy odnaleźć się w wojennych realiach i uratować od śmierci własną rodzinę.

Forest Ranger Simulator

Drugi z pięciu symulatorów Freemind, które możemy sprawdzić podczas festiwalu. W butach leśnika zadbamy o wyczyszczenie lasu ze śmieci, podkarmimy zwierzęta i odstraszymy kłusowników.

Flame Keeper

Wrocławskie Kautki Cave (producent) i Untold Tales (wydawca) pichcą na wolnym ogniu roguelite’a, którymi pozwoli nam pokierować walczącym z cieniami ogienkiem. Studio obiecuje kilka różniących się dekoracjami i potworami światów, możliwości krzesania kombosów i personalizacji bohatera, a także pewien ciekawy niuans. Na każdym poziomie zbieramy energię, jaka pozwala nam zasilić znajdujące się w centrum poziomu ognisko. Sęk w tym, że oddając zebrane podczas potyczek ciepło – równocześnie zmniejszamy energię życiową protagonisty.

Infection Free Zone

Nowy projekt Jutsu Games (a więc autorów Rustlera) zabierze nas do postapokaliptycznej przyszłości. Stanąwszy na czele grupy ocalonych postaramy się zaprojektować dzielnicę wolną od żywych trupów.

Magnesem produkcji ma być możliwość odbudowy rzeczywistych miast (na bazie danych z OpenStreetMap). Nasze aglomeracje rozbudujemy o farmy i elektrownie, ale także umocnienia obronne i wieżyczki strażnicze. Podopiecznych wyślemy zaś na eskapady, podczas których pozyskają oni żywność, broń i leki. Oczywiście nie obejdzie się bez konfrontacji z zainfekowanymi, ale wyzwaniem okażą się także inni ocaleni.

King’s Orders

Afterlife szykuje dla nas historyczną strategię o delegowaniu obowiązków. Jako średniowieczny władyka mamy zarządzać naszymi armiami, wysyłając listy, wydając rozkazy i wertując raporty z pola bitwy. Celem jest, rzecz jasna, stworzenie imperium, które przetrwa stulecia.

Monsters Domain

Wydaje się, że G-DEVS.com próbuje wskrzesić ducha Dark Messiah of Might & Magic; studio pracuje bowiem nad pierwszoosobowym miksem RPG-a z grą akcji, w którym kluczowa okaże się walka w zwarciu.

W toku rozgrywki stworzymy własną armię potworów, korzystając ze zdobyczy nekromancji, mutacji czy czarnej magii. Ponadto zadbamy o bezpieczne składowanie zdobytych na wyprawach skarbów i rozwiniemy wyposażenie w kuźni.

Painter Simulator

Trzeci z pięciu symulatorów Freemind, które możemy sprawdzić podczas festiwalu. Studio chce, byśmy poszli, pomalowali świat na żółto i na niebiesko (choć nie tylko).

Paranoid

W temacie brutalności Madmind Studio może rywalizować jedynie z Madmind Studio… Po wydanym w 2018 Agony studio wzięło się m.in. za Paranoida, pierwszoosobową przygodówkę, która przedstawi nam postać doświadczającego paranoi Patricka Calmana. Pewnego dnia przebywający od lat w izolacji, psychicznie chory mężczyzna odbiera telefon, a w słuchawce słyszy głos zaginionej trzynaście lat temu siostry…

…to nie może się dobrze skończyć!

Perseus: Titan Slayer

Sicarius pracuje nie tylko nad skandalizującym Drug Lord Simulatorem, ale także nad hack & slashem z elementami rougelike’a. Perseus: Titan Slayer pozwoli nam wcielić się w Perseusza i rzucić wyzwanie Hadesowi, którego spróbujemy powstrzymać przed podbojem Olimpu.

Repo Man

Repo Man ma być osadzoną w cyberpunkowym świecie „komorniczą gra RPG”. Do zadań Arthura Newsteada (a więc protagonisty) będzie należeć ściąganie zależności od mieszkańców San Almy… A ponadto: proponowanie ugód, zwodzenie, zastraszanie i zauraczanie „klientów”. Scenariusz dostarczy nam ponoć niebanalnych wyborów moralnych, ponadto twórcy i twórczynie chwalą się „unikalnym światem”, zaszytym w builda systemem perswazji oraz zróżnicowaną obsadą.

RIN: The Last Child

Jako tytułowa półbogini spróbujemy uratować umierający świat. Jak? Oczywiście eksplorując lokacje, craftując i walcząc z wykorzystaniem autorskich zaklęć!

Service IT: You can do IT

Czwarty z pięciu symulatorów Freemind, które możemy sprawdzić podczas festiwalu. Tym razem ruszymy naprawiać zepsute komputery, konfigurować sieci i sprawdzać, czy aby wyłączenie i ponowne włączenie peceta nie rozwiąże problemu.

Shardpunk: Verminfall 

Sławomir Bryk zblendował XCOM-a Darkest Dungeon i Warhammera! Jego Shardpunk: Verminfall to utrzymany w steampunkowej estetyce taktyczny rolplej, który zaczyna się, gdy szczurołaki przełamują oblężenie stolicy Imperium. Chcąc nie chcąc, mieszkańcy muszą spakować manatki i spróbować uciec z miasta.

Strategia Bryksa udanie żeni turowe potyczki, crafting i strategiczne planowanie. System walki uwzględnia flankowanie i prowadzenie ataku zza osłon, postaci można spersonalizować, zaś sama zabawa jest (w dużej mierze) proceduralnie generowana.

Czy tak eklektyczny miks okaże się strawny dla masowej publiki – możemy przekonać się już, teraz, natychmiast!

Ship Graveyard Simulator 2

Wydany półtora roku temu symulator pracy „złomiarza” okrętów zyskał sporą popularność. Games Incubator poszło więc za ciosem, zapowiadając dodanie do „dwójki” specjalnego dźwigu, dużego kontenera, nowych niebezpieczeństw i kolejnego cmentarzyska statków.

Snow Plowing Simulator

Piąty z pięciu symulatorów Freemind, które możemy sprawdzić podczas festiwalu. Jeżeli mimo aury za oknem nadal macie ochotę odśnieżać okolicę – kim jestem, by Was powstrzymywać?

Sorted!

Twisted Twice Games dłubie nad prostą grą logiczną, która każe nam sortować śmieci pod presją czasu. Własnoręcznie zbierzemy z taśmy butelki, gazety i opakowania, by wrzucić je do odpowiednich koszty na śmieci. Między odpadkami znajdziemy kosztowności, których zebranie umożliwi nam ulepszenie wykorzystywanych do recyklingu narzędzi

The End of the Sun

The End of the Sun zabierze nas do przesyconego magią świata Słowian… a konkretniej: do wioski, w której jedynym śladem życia są dogasające ogniska. W rozwiązaniu jej tajemnicy pomoże naszemu bohaterowi umiejętność wędrowania w czasie. To dzięki niej ustalimy, co wydarzyło się w siole w trakcie czterech odsuniętych w latach wydarzeń – obchodów, podczas których wyznawcy Peruna świętowali poszczególne pory roku.

Obserwując mieszkańców na różnych etapach ich życia, poznamy zwyczaje i wiernie odwzorowane warunki życia naszych paszczurów – twórcy gry sięgnęli nawet po fotogrametrię, by uwiecznić setki eksponatów zachowanych w skansenach. Jak przystało na historię o skokach w czasie, decyzje podjęte po drodze będą miały dalekosiężne konsekwencje, splatające się w nieliniową opowieść.

The Last Case of Benedict Fox

Jako tytułowy detektyw spróbujemy rozwikłać tajemnicę śmierci pewnej rodziny… A przy okazji: poskaczemy po platformach, wrócimy w te same miejsca, odwiedzimy wspomnienia i mroczne światy, wrócimy w te same miejsca, zawalczymy z lovecraftowskimi demonami i kultystami, wrócimy w te same miejsca, wsłuchamy się w jazz, skorzystamy z pomocy demona, rozwiążemy łamigłówki i wrócimy w te same miejsca. Jak to w metroidvanii.

Gra Plot Twist ukaże się 27 kwietnia 2023. Dodajmy, że już w dniu premiery sprawdzą ją w akcji użytkownicy Game Passa.

Tribe: Primitive Builder

Początkowo symulator życia pierwszych ludzi miał wyprodukować Polyslash, ale ostatecznie zadowolił się on rolą wydawcy, powierzając projekt ekipie Space Boat Studios. Ta zaś zobowiązała się umożliwić graczom budowę własnej osady i zjednoczenie rozbitego plemienia. W pełnej wersji nie zabraknie eksploracji otwartego świata, craftingu wyposażenia, czy systemu polowania na dziką zwierzynę.

Yet Another Zombie Survivors

Awesome Games Studio twierdzi, że nowa gra narodziła się z miłości do produkcji typu reverse bullet hell. Studio zapowiada ją słowami: „Vampire Survivors spotyka Left 4 Deada”… i coś w tym jest!

Zid Journey

To druga część (już wkrótce) serii klasycyzujących przygodówek, której pierwszą odsłonę ogrywaliśmy w zamierzchłym 2020 r. Nowy tytuł pozwoli nam raz jeszcze wskoczyć do prehistorycznego świata Polisemii, acz znajomość pierwowzoru nie będzie wymagana. Tym razem scenariusz skupi się na małym Daspletosaurusie, któremu tytułowy Zid pomoże w odnalezieniu zaginionych rodziców.