Jak co roku, wszyscy z niecierpliwością czekamy na zestawienia tych najlepszych i najgorszych z całego świata. Ale jak radziły sobie polskie tytuły? To przecież jest swego rodzaju wskaźnik jaki był ten zamknięty rok dla naszej branży.
Podsumowanie Best of Steam może być o tyle szczególnie wartościowe, że oparte jest mniej na gustach czy opiniach, ale na twardych danych Steam, nawet jeżeli Valve, jak zawsze, postanowiło nie ujawniać zbyt wiele. Polskie gry w tym zestawieniu:
- Top Sellers:
Top 12 (Platinum): Cyberpunk 2077 od CD Projekt Red
Top 25-50 (Bronze): Dying Light 2 Stay Human do Techland - New Releases (według przychodu brutto):
Top 25-50 (Silver): Lords of the Fallen od HEXWORKS / CI Games - Most Played:
Ponad 150 000 graczy jednocześnie: Cyberpunk 2077
Ponad 40 000 graczy jednocześnie: Wiedźmin: Dziki Gon od CD Projekt Red, Lords of the Fallen od HEXWORKS - Early Access (według przychodu brutto):
Top 12 (Platinum): Against the Storm od Eremite Games - Steam Deck (według dziennej liczby aktywnych graczy):
Top 12 (Platinum): Wiedźmin: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077 - Controller (według dziennej liczby aktywnych graczy):
Top 12 – 24 (Gold): Cyberpunk 2077, Wiedźmin: Dziki Gon oraz Lords of The Fallen.
Nie ma nas natomiast w kategorii VR.
Wiedźmin: Dziki Gon, dziewięcioletnia gra, jako polski hit w trzech kategoriach jest pewnym podsumowaniem…
Swoje zestawienia, jak co roku przygotowały największe redakcje growe.
Zestawienie na Polygon:
Na miejscu 15 z TOP 50 – Cyberpunk 2077: Phantom Liberty od CD Projekt Red
Gamespot:
Z najwyższą oceną: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Kotaku:
Na miejscu 9 z TOP 12 – Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
W zestawieniach “The 20 Best of 2023” Metacritic mieści się tylko Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, i to tylko w kategoriach PC i XBox. Pozostałe tytuły miały zapewne zbyt mało recenzji by były uwzględnione, w zestawieniu.
Najszerszy przegląd roku oferuje jednak nieoficjalne podsumowanie Open Critic.
Nie ma polskich tytułów wśród 11 blockbusterów z liczbą recenzji przekraczających 150. Z kolei w najwyższej kategorii ocen, pomarańczowej nazwanej Mighty, powyżej oceny 85: zmieściły się: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty z ponad setką recenzji, Against the Storm z drugą najwyższą oceną w zestawieniu, ale też Blood West od Hyperstrange.
Zaś w kolejnej kategorii Strong, oceny 75-85 znalazły się kolejno: House Fliper 2 od Empyrean oraz Frozen District, Bang-on Balls od Exit Plan Games, World of Horror od Panstasz, Ghostrunner 2 od One More Level, Contraband Police od Crazy Rocks, Showgunners od Artificer oraz Layers of Fear (2023) od Anshar Studios i Bloober Team. W kolejnej przegródce, Fair, z dużą liczbą ocen znajdujemy jeszcze The Invincible od Starwad Industries, Lords of The Fallen od HEXWORKS/CI Games oraz RoboCop: Rogue City od Teyon.
Niestety kilka polskich tytułów znalazło się w zestawieniach “najgorszych” gier 2023r., a oto i one
Open Critic:
Najgorsze oceny mają Gord od covenant.dev oraz Unholy od Duality Games.
IGN najgorzej oceniane gry, ponownie Gord od covenant.dev oraz Unholy od Duality Games.
Oszczędzono nas jednak w zestawieniu Najgorzej oceniane według Metacritic: – tu nie znajdujemy żadnego polskiego tytułu… prawdopodobnie ze względu na kryterium liczby recenzji.
Ciężko jednym zdaniem podsumować ten rok dla polskich gier.
Czy był on nienajlepszy dla polskiej branży – każdy może ocenić samemu. Kilka naszych hitów, jak „Cyberpunk 2077” czy „Wiedźmin: Dziki Gon”, trzyma się na topie już od dłuższego czasu. Ale super niespodzianką jest sporo wyróżnień dla nowej gry „Against the Storm”. Ta gra zrobiła furorę jeszcze przed premierą i już zdążyła zaskarbić sobie sympatię graczy i recenzentów.