Paszporty „Polityki”: Znamy nominacje!

Dziwne to opowieści, kiedy insekt wskakuje na jeszcze jeden poziom.

Organizatorzy 28. edycji plebiscytu listę nominacji rozpoczynają od refleksji nad nadzwyczajnością minionych dwunastu miesięcy. Postanowili też zrekompensować trudy działania na rzecz kultury – w tym roku każdy z nominowanych otrzyma zastrzyk finansowy w postaci „diety”. Dotyczy to również podmiotów z branży gier, które w tym roku zdominowały kategorię Kultura cyfrowa. Nominacje powędrowały do trzech polskich studiów. Są to:

One More Level (Szymon Bryła, Radosław Ratusznik) zostało docenione za Ghostrunnera. Jak czytamy w uzasadnieniu:

„Ghostrunner” prezentuje się bardzo efektownie, niczym produkcja za znacznie większe pieniądze, zrobiona przez znacznie większy zespół. (…) „Ghostrunner” to gra bardzo wymagająca, oparta na oryginalnej koncepcji rozgrywki. Za sztafażem brutalnej walki wręcz kryją się złożone, a przy tym eleganckie zadania z geometrii przestrzennej, które trzeba zarówno błyskawicznie rozwiązywać, jak i rozwiązania te wcielać w życie z absolutną precyzją i doskonałym refleksem.

Szansę na Paszport ma również Ovid Works (Jacek Chojecki, Jacek Dębowski), autorzy Metamorphosis. Czym uwagę przyjął ten tytuł?

„Metamorphosis” to bardzo luźna adaptacja opowiadania Kafki „Przemiana”. Tam bohater przeobraził się w wielkiego robaka – przy tym rozmiarze łatwiej było autorowi pokazać jego relacje z rodziną – natomiast w wersji Ovid Works robak ten jest już mały, co twórcy uznali za rozwiązanie dające więcej możliwości przy wersji scenariusza, którą stworzyli z myślą o grze. Nie jest to zatem adaptacja zgodna z literą, ale za to jak najbardziej zgodna z duchem twórczości Kafki.

Trzecim kandydatem jest Different Tales (Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec). Ich Wanderlust zapewnił zespołowi nominację już w zeszłym roku, może więc uda się tym razem? Jury nie szczędzi ciepłych słów.

Odmienne formą, jak i intencją, od tradycyjnych gier wideo, do których są zaliczane, choć w rzeczy samej każda z nich to oryginalna hybryda – interaktywna proza, ilustrowana statycznymi obrazami, z dźwiękowym pejzażem w tle. To słowo pisane jest tu najważniejszym nośnikiem treści, podobnie jak w pradawnych komputerowych grach tekstowych sprzed wielu dekad. (…) Tym razem o nominacji przesądziła opowieść „Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest”. (…) To gawęda zajmująca, bardzo polska i bardzo na czasie, z celnym proekologicznym komentarzem. A rozgałęzień fabularnych, zależnych od decyzji odbiorcy, jest tu prawdziwie białowieski gąszcz.

Pod nominacjami podpisują się m.in. Marek Czerniak (Fundacja Indie Games Polska), Izabela Pogiernicka (streamerka i redaktorka „CD-Action”) i Michał Radomił Wiśniewski („Pixel”, Dwutygodnik). Wśród innych zgłoszeń znalazły się m.in. ekipy 11 bit studios czy Atomic Wolf, a także youtuber Krzysztof Gonciarz.

Pełną listę nominacji wraz z uzasadnieniami znajdziecie tutaj. Zdobywców Paszportów Polityki poznamy 12 stycznia 2021 r. podczas gali transmitowanej na antenie TVN.