Studio Detalion Games miało tworzyć klasyczne przygodówki. Będzie portować gry innych ekip.
Po raz pierwszy o powrocie Schizma, miniserii przygodówek z przełomu wieków, pisaliśmy w maju 2020. Na czele reaktywowanego Detalion Games stanęła Aleksandra „Krupik” Cwalina, była redaktorka naczelna „Secret Service” (znana również z łamów „Clicka!”). Gwarantem jakości wykonania miał być z kolei Roland Pantoła, weteran „starego” Detalionu, LK Avalon i CI Games. Zespół obiecał nam „unikalny, futurystyczny świat” i „zróżnicowane zagadki”, jednak – zastrzegano – nie będą one tak trudne, jak w pierwowzorach. O poziom trudności wypytywaliśmy zresztą „Krupik” na naszych łamach.
Kosztujące ok. 850 tys. zł Nemezis: Mysterious Journey III ukazało się w lipcu zeszłego roku. Zebrało mieszane recenzje użytkowników (65% „pozytywów” z 70 not wystawionych ogółem) i nie wygenerowało wielkiego zainteresowania.
Dla Krzysztofa Kostowskiego (prezes PlayWaya, spółki-matki Detalion Games) był to dowód, że przygodówki ostatecznie wytraciły swoje momentum. Jak mówił:
„Detalion był testem, czy gry przygodowe mają jeszcze rację bytu. Odpowiedź rynku na Nemezis była jednoznaczna (…) Nie ma innego wyjścia jak szukać od nowa, ale już nie na rynku przygodówek”.
Na krótko po premierze Pantoła sprzedał akcje Detalion Games. W grudniu z fotela prezeski ustąpiła z kolei Cwalina. Okazuje się jednak, że na firmę łakomi się wspomniane Movie Games, którego przedstawiciele zadeklarowali wykup 33% akcji studia, a następnie: jego przejęcie.
Movie Games planuje reorganizację zespołu developerskiego, który ma się od teraz skupić „na produkcji własnych gier z segmentu indie oraz indie premium (…) oraz tworzeniu na zasadzie wyłączności portów gier komputerowych z portfolio wszystkich spółek z grupy kapitałowej Movie Games”.
Prezes Mateusz Wcześniak deklaruje, że stabilny przychód z konwersji pozwoli Detalionowi na realizację autorskich projektów.
– Zgodnie z naszymi przewidywaniami polski rynek gamedevu czekają spore zmiany. Po dynamicznym rozwoju w 2020 roku związanym z łatwością finansowania spodziewamy się, że w 2022 roku dojdzie do fali konsolidacji różnych podmiotów. Wyceny stają się atrakcyjne i duże, zdrowe podmioty o stabilnej sytuacji finansowej będą wykorzystywać nadarzające się okazje. Movie Games chce być aktywnym uczestnikiem tych procesów, ponieważ zgłasza się do nas wiele podmiotów chcących współpracować
– dodaje dr Kamil Gemra, doradca zarządu.
Movie Games sukcesywnie rozszerza swoją grupę kapitałową. W kwietniu zeszłego roku na NewConnect zadebiutowało Drago Entertainment (autorzy superpopularnego Gas Station Simulatora), na początku stycznia na giełdowych parkietach pojawiło się z kolei Road Studio. Spółka zależna True Games zebrała w ubiegłym roku pieniądze na Nightclub Managera. W 2022 pod egidą Movie Games ukażą się m.in. Mythbusters: The Game, Lust from Beyond: M Edition, Drug Dealer Simulator (w wersji na Switcha) oraz Fire Commander.