Polski gamedev zdaje trudny egzamin z solidarności, ale o wsparcie apelujemy także do Was, graczy.
Nieustannie donosimy o kolejnych przelewach i wyrazach wsparcia ze strony rodzimych twórców i twórczyń, zachęcamy zresztą do śledzenia naszych social mediów i aktualizowanego newsa.
W tych niełatwych chwilach wielu z Was zadaje sobie pewnie pytanie: jak mogę pomóc? Zacznijmy od kwestii prozaicznej: w nadchodzących dniach warto uzupełnić swoje biblioteki o polskie produkcje. Poniżej załączamy listę tytułów, których zakup wspomoże Ukraiński Czerwony Krzyż.
This War of Mine (11 bit studios)
Cyber Protocol (RedDeerGames)
Chernobylite (The Farm 51)
Paradise Lost (PolyAmorous)
Gry Crunching Koalas
Astrid Refstrup, prezeska Triple Topping, koordynuje na Twitterze akcję, do udziału w której zachęcamy wszystkie polskie studia. Trwają poszukiwania firm, które mogłyby użyczyć Ukraińcom przestrzeni, gdzie ci mogliby odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Na apel odpowiedziały m.in. 11 bit studios i PlayWay. Skądinąd wiemy, że wsparcie oferują także m.in. lublińskie Pyramid Games, warszawski Artificer, krakowski Bloober Team czy zlokalizowane w Bielsko-Białej IMGN.Pro. W rozmowie z PolskiGamedev.pl Maciej Śliwiński z Rage Quit Games zapewnia: – Udostępniamy ok. 20 hot desków z dostępem do internetu, całej biurowej infrastruktury (kawa, herbata, przekąski, napoje, leki, prysznice) w godzinach pracy (08:00-18:00). Będziemy też w stanie wyposażyć developerów w laptopy do pracy.
https://twitter.com/Astridmrefstrup/status/1497204755134824451?fbclid=IwAR0zbbtL4lOIViBlj1kKa8JDGCbe9vjS808PjHuxjrZ5zvHGH7b6-fy7L_o
Koniecznie dołączcie też do serwera na Discordzie, za pośrednictwem którego odbywa się koordynacja akcji. Aktualne informacje o ofertach pracy i stypendiach dla uchodźców staramy się publikować w tym materiale.
Jeżeli zaś moglibyście przyjąć w swoje szeregi ukraińskich artystów i artystki, warto napisać do Matta:
Nie wahajcie się również wpłacać pieniędzy na zweryfikowane zbiórki organizacji broniących praw człowieka.
Polski Czerwony Krzyż (żywność, opatrunki, wsparcie dla ośrodków granicznych)
Polska Akcja Humanitarna (żywność, leki, artykuły higieniczne, pomoc psychologiczna, wsparcie na miejscu)
Euromajdan-Warszawa (wsparcie dla wojskowych i wolontariuszy działających na linii frontu)
Caritas (żywność, leki, pomoc psychologiczna, wsparcie materialne)
Polska Misja Medyczna (leki, antybiotyki, zestawy opatrunkowe, środki ochronne, sprzęt ratunkowy)
Pomagam.pl (środki dla ukraińskich organizacji humanitarnych)
Jeżeli chcielibyście przyjąć Ukrainki i Ukraińców do swoich domów: koniecznie odwiedźcie facebookowe grupy Zasoby Warszawa (w kontakcie z potrzebującymi pośredniczy Fundacja Ocalenie) oraz – przede wszystkim – Pomoc dla Ukrainy.