Burzliwa premiera Cyberpunka 2077 dostarczyła amunicji polskim i amerykańskim prawnikom.
Polski blockbuster sprzedał się bardzo dobrze (choć, nie zapominajmy, sporo gorzej, niż przewidywali analitycy), ale spółka nie ma powodów do radości. Jak już pisaliśmy – pozew zbiorowy przeciwko firmie szykują zarówno polscy prawnicy, jak i amerykańska kancelaria prawna Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz, która oskarża Redów o wprowadzanie konsumentów w błąd. Faktycznie, gra nie była przed premierą prezentowana w wersjach na PS4 i XBO, mało tego: do ostatniej chwili zarząd zapewniał, że „radzi sobie (ona – dop. red.) zaskakująco dobrze na starszych konsolach”. Z takim stwierdzeniem nie zgodziło się chociażby Sony, które usunęło tytuł z PlayStation Store.
Wróćmy jednak do czasów obecnych: pierwszy z pozwów zbiorowych złożyła właśnie nowojorska kancelaria Rosen Law Firm. Na łamach Businesswire zachęca ona potencjalnych powodów, by ci zgłaszali się do niej do 22 lutego 2021 roku. Jak czytamy:
Zgodnie z treścią pozwu, pozwani w omawianym okresie składali fałszywe i/lub wprowadzające w błąd oświadczenia i/lub nie ujawnili, że:
1) W Cyberpunka 2077 praktycznie nie można będzie grać na konsolach Xbox i Playstation obecnej generacji z powodu ogromnej liczby bugów.
2) W rezultacie Sony usunie grę Cyberpunk 2077 ze sklepu PlayStation, a Sony, Microsoft i CD Projekt będą zmuszone zaoferować pełny zwrot pieniędzy
3) W konsekwencji CD Projekt poniesie uszczerbek na reputacji i szkody materialne.
4) Oświadczenia pozwanych dotyczące ich działalności, operacji i perspektyw były w zasadniczy sposób nieprawdziwe i wprowadzające w błąd. Kiedy stan faktyczny wyszedł na jaw, inwestorzy ponieśli szkody.
Niemal bliźniaczy pozew składa The Schall Law Firm z Los Angeles.
Spółka odniosła się do tej i podobnych inicjatyw w Boże Narodzenie:
Zarząd spółki CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał od współpracującej ze Spółką kancelarii prawnej potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego, przez kancelarię działającą w imieniu grupy posiadaczy amerykańskich papierów wartościowych notowanych pod symbolami “OTGLY” oraz “OTGLF” i opartych na akcjach Spółki.
Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania Spółki i jej Członków Zarządu związane z premierą gry Cyberpunk 2077 stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez między innymi wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie.
Treść pozwu nie określa wartości roszczenia.
Spółka podejmie aktywną obronę przed wszelkimi tego typu roszczeniami.
Na osłodę: tego samego dnia CD Projekt opublikował kolejną łatkę, która – co ważne – poprawia wydajność i stabilność edycji konsolowych.
Hotfix 1.06 is available on PC and consoles!
Here is the full list of changes: https://t.co/z7vI1cCQri pic.twitter.com/TYFqC7Kv4d
— Cyberpunk 2077 (@CyberpunkGame) December 23, 2020