Trwający ponad rok spór między twórcą Wiedźmina a autorami jego cyfrowej sławy został zakończony.
W drugiej połowie ubiegłego roku Andrzej Sapkowski zażądał 60 milionów złotych od CD Projektu RED. Kwota ta miała stanowić 6% korzyści ze stworzonego przez pisarza Wiedźmina, i stanowiła ona, jak wyrazili to prawnicy „wymagania raczej na minimalnym poziomie”. Podstawą do roszczeń była rażąca, zdaniem przedstawicieli autora, dysproporcja między wynagrodzeniem otrzymanym oryginalnie za licencję na pierwszego komputerowego Wiedźmina, a zyskami CDPR. Za prawa do gry Sapkowski otrzymał w 2002 roku 35 tysięcy złotych, bez jakiegokolwiek prawa do udziału w zyskach. Zdaniem prawników – to zdecydowanie za mało.
Nowa umowa między CD Projekt RED a Sapkowskim jest kolejną z szeregu uzgodnień, jakie strony podpisywały przez lata. Nie wiadomo, czy po 2002 twórcy gry oferowali pisarzowi dodatkowe wynagrodzenie, jednak obie strony pozostawały przez lata w kontakcie. Roszczenie z października 2018 roku wzbudziło dużo kontrowersji – kwota, jakiej domagał się autor zdaniem wielu komentatorów była zbyt duża lub wręcz nierealna. Inni upierali się, że to zaledwie sprawiedliwe wynagrodzenie za markę, która stała się światowym fenomenem.
CD Projekt nie komentował sprawy publicznie przez kilka miesięcy, i dopiero na początku tego roku poinformował, że strony są bliskie podpisania porozumienia, które w lutym tego roku miało pojawić się w ciągu miesiąca. Ostatecznie sprawa zakończyła się dopiero teraz, a Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD PROJEKT zapewnia, że dobre relacje z autorem są kluczowe dla spółki i jej przyszłych działań:
Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD PROJEKT RED. Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji.
Informacja od CD Projektu wskazuje też na potencjalną przyszłą współpracę, choć nie informuje o jej zakresie – przygody wiedźmina Geralta dobiegły końca wraz z trzecią częścią gry, a Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści nie otrzymają kontynuacji. Jedyną aktualnie wykorzystywaną przez CD Projekt RED marką związaną z uniwersum Wiedźmina pozostaje karciana gra Gwint. Podpisana umowa, poza grami komputerowymi obejmuje także licencję na komiksy, gry tradycyjne oraz merchandising, czyli wszelkiej maści gadżety związane z marką.