Digital Dragons Academy: Organizatorzy odwołują wykłady. Winny koronawirus

A to wcale nie koniec, premier właśnie odwołał imprezy masowe, co stawia tegoroczne Digital Dragons (i nie tylko) pod znakiem zapytania.

Z uwagi na rosnące zagrożenie epidemią koronawirusa nasz partner warszawskiej edycji, Google Campus, podjął decyzję o zamknięciu kampusu dla wszystkich wydarzeń powyżej 30 osób do końca maja 2020 roku. Jako organizatorzy w pełni rozumiemy tą decyzję – zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników i prelegentów jest dla nas priorytetem.

– czytamy w oświadczeniu Digital Dragons Academy. Warsztaty „Art in Games” (14 marca 2020) i „Technologie w grach” (25 kwietnia) mają się odbyć – jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna – w wakacje. Organizatorzy proszą uczestników o kontakt (academy@digitaldragons.pl), by móc bądź zwrócić im pieniądze za bilet, bądź przesłać informacje o nowych terminach.

Miejmy nadzieję, że nie jest to zwiastun odwołania tegorocznych Digital Dragons, w tym względzie wiele zależy od prelegentów (wiele firm już zakazało swoim pracownikom wyjazdu) oraz decyzji Centrum Kongresowego ICE. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu KPT wydało oświadczenie, zgodnie z którym liczy się z możliwością przełożenia (bądź skasowania) nadchodzącej edycji. Równocześnie zapewniono o podjęciu dodatkowych środków ostrożności, a więc regularnej dezynfekcji przestrzeni eventowej, wprowadzeniu kontroli zdrowia przy wejściach na imprezę oraz zorganizowaniu profesjonalnie wyposażonego pokoju medycznego.

Wygląda zresztą na to, że przebieg konferencji (chociażby: organizacja powykładowych afterów) zależy w dużej mierze od… decyzji rządu. Premier Mateusz Morawiecki i minister Łukasz Szumowski podjęli dziś decyzję, by odwołać imprezy masowe w Polsce.

Chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, a przed szkodą, i podobnie do wielu zaleceń epidemiologów, specjalistów i naszego oczywiście Głównego Inspektora Sanitarnego zdecydowaliśmy się właśnie na ten krok, który – właśnie w tych dniach – wprowadzają Francja i Niemcy. Francja i Niemcy zgodnie przyznają, że jest to krok wprowadzony za późno. My chcemy go wprowadzić zawczasu. Rozważamy również kolejne kroki, ale o tym będziemy informowali jutro i w kolejnych dniach.

– deklarował premier.

Nie wiemy, ile taki „zakaz” potrwa, ale niewykluczone, że tegoroczny rok będzie dla bywalców imprez i konwentów smutny. Co ciekawe: względnie niezagrożone wydają się Pyrkon oraz Pixel Heaven (bo targi nie podpadają pod ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych).

W Polsce odnotowano dotychczas 18 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale na całym świecie ich liczba wzrosła właśnie do 115 tys. przypadków, co przekłada się na ponad 4 tys. ofiar śmiertelnych. W jaki sposób epidemia wpływa na branżę, dlaczego premiery PlayStation 5 i Xbox Series X mogą się opóźnić, a E3 – w ogóle nie odbyć, dowiecie się ze specjalnego odcinka naszego podcastu „Polska w grze”.