To najnowsza inicjatywa wsparcia gamedevu.
Boom na polskie gry nastąpił ledwie 10 lat temu; jego podtrzymanie wymaga jednak współpracy gamedevu z uczelniami wyższymi. Właśnie dlatego na PGA spotkają się pracownicy naukowi, ekonomiści i producenci gier. Podczas Kongresu chcemy zbudować most komunikacyjny, który pozwoli im na wymianę wiedzy i doświadczeń, a w efekcie: rozwój nowoczesnych inicjatyw gospodarczych.
18.10.2019 rozpoczynają się trzydniowe targi Poznań Game Arena oraz skierowany do twórców gier Game Industry Conference. Tego samego dnia, w godzinach 10:00-18:00, odbędzie się Kongres. Do uczestnictwa w nim zapraszamy pracowników uczelni wyższych, dydaktyków, członków instytutów badawczych oraz przedstawicieli gamedevu.
Dla reprezentantów organizacji pozarządowych, uczelni oraz administracji publicznej wstęp na Kongres będzie bezpłatny. Prosimy jednak o wcześniejszą rejestrację (formularz dostępny jest w tym miejscu). Bilety zostaną wysłane po akceptacji zgłoszeń.
Firmy i pozostałe podmioty uczestniczą w Kongresie na podstawie biletów na Game Industry Conference lub wejściówek na Poznań Game Arena.
Uczestnicy Kongresu wezmą udział w specjalistycznych wykładach. Dr Michał Mochocki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprezentuje międzynarodową inicjatywę edukacyjną GAMEHIGHED, developerzy opowiedzą z kolei o projektach powstałych w wyniku programów badawczo-rozwojowych (chociażby tych stworzonych w ramach GameINN, grantów przyznawanych przez NCBiR). Obecnie prowadzony jest otwarty nabór na te prezentacje, do udziału w którym zapraszamy.
Unikalną perspektywę zaoferują panele, w których spotkają się osoby tworzące gry, a jednocześnie wykładające na uczelni. O bliskości (i dystansie) obu perspektyw porozmawiają Krzysztof Maliński (Huuuge Games), Konstanty Kalicki (Thing Trunk), Magdalena Cielecka (Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie) i dr Piotr Kubiński (Uniwersytet Warszawski).
W ramach tzw. roundtable uczestnicy Kongresu będą debatować o szkolnictwie: o tym, jak wygląda dziś, jak powinno wyglądać jutro i dlaczego warto zacieśniać współpracę na linii uczelnia-praktycy. Dyskusję o edukacji programistycznej poprowadzi Łukasz Hacura (Anshar Studios), a o kształceniu artystów – Konrad Czernik (ex-Techland).
Nie zabraknie zagranicznych gości. Kongres odwiedzi między innymi Jari Pekka Kaleva, dyrektor operacyjny European Games Developer Federation, z wykładem: „Gamedev education system in Finland”. (Dla prezentacji prowadzonych w języku angielskim zapewniamy tłumaczenie konferencyjne na język polski).
Inicjatywa jest finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG”. Partnerami Kongresu są Totalizator Sportowy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.