Nowopowstałe studio Nolensum chwali się powiązaniem ze spółkami zajmującymi się „NFTs, crypto, metaverse, tokenizacją, itp.”.
Powołana rok temu spółka pozostaje zagadką. Jej kapitał zakładowy wynosi 100 tys. zł, poza samym Dukajem działają w niej Tomasz Bagiński (znany ze współpracy z Platige Image i Netfliksem), radczyni prawna Milena Bogdanowicz oraz Kamil Cisło (mający szerokie doświadczenie jako wspólnik/organ nadzoru). Niewiele wiadomo natomiast o twórcach, którzy będą pracować nad grą. Jej reżyserem ma zostać Maciej Jackiewicz, były art director w Platige Image, który ma na koncie współtwórstwo cinematików do Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3. W fotelu producenta kreatywnego zasiądzie z kolei Marcin Kobylecki, również związany z Platige Image (wyprodukował choćby „Katedrę” i „Sztukę spadania”). Sama nazwa studia wywodzi się z powieści „Linia oporu”, której bohatera zalewa fala „przeciwchcenia”, czyli właśnie „nolensum”.
Zespół zapowiedział grę opartą na „Starości aksolotla”, opowiadania, na motywach którego Netflix nakręcił „Kierunek: Noc”. Nie znamy jej platform docelowych ani daty premiery, nie upubliczniono również screenów ani choćby skrótowych założeń rozgrywki. W dodatku nie wiadomo, czy nad Hardware Dreams czuwa ktokolwiek, kto miałby doświadczenie w gamedevie.
„Bazowy scenariusz” rozpisze sam Dukaj. Ów tak komentuje projekt:
„Można pisać na papierze i można pisać na świecie. Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian.
Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie. Utworem, w którym najpełniej opisałem świat metaversów, NFTs, uniwersalnego dochodu gwarantowanego, social credit system i podobnych fenomenów była „Linia oporu” z 2010 r.. Z niej pochodzi termin „nolensum”, oznaczający sytuację, gdy cywilizacja technologiczna na tyle dobrze zaspokaja nasze potrzeby, że tożsamości i cele musimy sobie tworzyć sztucznie. Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia. A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych”.
Jak podkreślono w informacji prasowej: w przyszłości spółka niekoniecznie musi zajmować się grami.
„Nolensum SA jest powiązana – poprzez fundusz Bellwether Rocks, w którym Dukaj jest także udziałowcem i członkiem rady nadzorczej – ze spółkami zajmującymi się m. in. NFTs, crypto, metaverse, tokenizacją itp.”.