Rosjanie wyzywają CD Projekt od „p******onych nazistów”.
Review bombing to dla proukraińskich twórców chleb powszedni. Jego ofiarą wpierw padło 11 bit studios, które potępiło putinowską inwazję i wystartowało z pomysłową zbiórką funduszy na Ukraiński Czerwony Krzyż (zakończoną zresztą dużym sukcesem!). Chwilę później na steamowej karcie Book of Demons zaroiło się od pisanych cyrylicą „negatywów”. Wszystko dlatego, że Thing Trunk podniosło cenę RPG-a na terenie Federacji Rosyjskiej, chcąc wyrwać tamtejszych odbiorców z ich informacyjnych baniek.
Nim gry i usługi przestali sprzedawać w Rosji najwięksi z największych, w forpoczcie stanęły Bloober Team i CD Projekt RED. Blokując sprzedaż swoich blockbusterów, warszawiacy narazili się na hejt ze strony rosyjskich odbiorców… a ci nie zawiedli.
W ciągu ostatnich 30 dni wystawiono „raptem” 67% pozytywnych opinii Dzikiego Gonu (ogółem jest ich 97%) oraz „zaledwie” 59% Cyberpunka 2077 (ogółem: 75%).
Rosyjskojęzyczne komentarze są zazwyczaj pozamerytoryczne. Treść kilku z nich przytaczamy poniżej:
„CD Projekcie, rosyjscy gracze zawsze wspierali cię bardziej niż ktokolwiek inny na świecie. Zdecydowałeś się nam odwdzięczyć w najczarniejszy sposób. Kto sieje wiatr, zbiera burzę, p******eni naziści”.
„Zawsze popierałem Redów, ale to (ich decyzja – dop. red.) to szczyt cynizmu i cios w plecy. Połączyliście gry z polityką, plując w twarz całej społeczności. Naziści, szowiniści – oto, kim jesteście”.
„Właśnie ujawnili się kolejni hipokryci. Chłopaki, ustanawiacie niebezpieczny precedens, wspierając tego rodzaju bzdury”.
„Czuję się zraniony i zdradzony. Nie mogę w to grać”.
„Gry i sport powinny być poza polityką, zwłaszcza gdy nie rozumiecie, jak żyją nasi ludzie i że nie da się zmienić świata bez zniszczenia WSZYSTKIEGO, co mamy. Mam nadzieję, że wy, polscy hipokryci, kiedyś to zrozumiecie”.
Dodajmy, że w podobnym tonie utrzymane są opinie pisane po chińsku.
Nie musimy chyba dodawać, że jeśli macie w swoich bibliotekach Cyberpunka 2077 lub Wiedźmina 3 – warto dać odpór narracji Kremla. Jeżeli chcecie zaś wesprzeć ukraińskich uchodźców, koniecznie zajrzyjcie do naszego zbiorczego newsa, bądź weźcie udział w akcji #GraczeUkrainie.