Queerowe pracowniczki i pracownicy GOG-a rozpoczęli współpracę z jedynym magazynem LGBTQIA+ w Polsce.
Pretekst jest wyśmienity, bo właśnie obchodzimy Miesiąc Dumy… Czyli właściwie co?
Już tradycyjnie w czerwcu upamiętniamy zamieszki wokół Stonewall Inn, klubu zlokalizowanego w manhattańskiej dzielnicy Greenwich Village. W 1969 r. jego działalność była nielegalna (bar prowadziła włoska mafia)… i nic dziwnego, bo legalna nie była w USA homoseksualność (za wyjątkiem stanu Illinois). Amerykańskie prawo zezwalało wówczas na karanie osób LGBTQIA+ grzywną lub więzieniem, część stanów uchwaliła także przepisy o „seksualnych psychopatach”, które zezwalały na kastrację, elektrowstrząsy i lobotomię.
Czerwcowy nalot na Stonewall Inn wpisywał się w szerszy trend, policja regularnie interweniowała bowiem w barach Greenwich Village. Niecodzienność sytuacji polegała na tym, że tym razem bywalcy przybytku zdecydowali się odpowiedzieć, a w stronę mundurowych poleciały kamienie i butelki z piwem. Rozruchy trwały do czwartej rano i symbolicznie zapoczątkowały emancypację osób LGBTQIA+ w Stanach Zjednoczonych. Ich pokłosiem stały się pierwsze „marsze równości”, które wkrótce przeszły przez miasta na całym świecie.
Ale dość historii. Pracownicy i pracowniczki GOG-a oraz redakcja „Repliki” (do której – uczciwie zaznaczmy – zdarza się pisać także autorowi newsa) przygotowali „wyjątkowy ranking gier, które powinna znać każda grająca osoba queer”. Jak czytamy w opisie akcji:
„Na tegoroczny Pride Month nasi queer pracownicy wspólnie z magazynem Replika wybrali swoje ulubione gry zawierające w mniejszym bądź większym stopniu postacie i wątki LGBTQI+. To nie jest wyprzedaż, a nasz sposób pokazania wsparcia dla różnorodności i reprezentacji mniejszości, także w grach”.
Na liście nie brak produkcji Dontnod Games (Life is Strange), ciepło przyjętych, cyberpunkowych przygodówek (2064: Read Only Memories, VA-11 Hall-A: A Cyberpunk Bartender Action, Technobabylon) i produkcji również cyberpunkowych, acz ciut bardziej kontrowersyjnych (Cyberpunk 2077). Poza tym znajdziemy na niej Undertale’a (w którym kierujemy niebinarną postacią), The Outer Worlds (w którego obsadzie znajdziemy wyjątkowo dobrze napisaną reprezentantkę osób aseksualnych), klasyki BioWare’u czy szeroko dyskutowane Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear.
Dodajmy, że również PolskiGamedev.pl włączył się w obchody Miesiąca Dumy. W niedawnym odcinku naszej audycji rozmawialiśmy o homofobii i queerfobii w naszym medium, “wpychaniu na siłę” oraz o “mainstreamie bojącym się seksualności osób trans”. Zastanawialiśmy się również – wespół z ekspertami Fundacji Trans-Fuzja, magazynu „CD-Action” i bloga 6 Kolorów Gier Wideo – jak w kulturze cyfrowej odnajdują się osoby panseksualne i niebinarne oraz radziliśmy, jak tłumacze mogliby uniknąć ciwashingu i straightwashingu.
Kolekcja Pride Month jest dostępna pod tym adresem.