Wracamy do odwiecznej dyskusji: „czy składanie łazików marsjańskich to już e-sport”?
A zupełnie na serio: zawody, w których młodzieżowe zespoły opracowują łaziki marsjańskie, to dyscyplina, w której nasi rodacy mają niemałe osiągnięcia. W ubiegłym roku oba pierwsze miejsca podczas European Rover Challenge przypadły studentom z Polski – odpowiednio z Politechniki Świętokrzyskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2014 roku European Rover Challenge organizowany jest zresztą w Polsce. Ze względów wiadomych tegoroczna edycja, trwająca od 11 do 13 września, odbyła się bez udziału publiczności. Pewną rekompensatą okazało się udostępnienie przygotowanego wespół z organizatorami spin-offu Rover Mechanic Simulatora nazwanego Rover Mechanic Challenge. Gra posłużyła do przeprowadzenia podzielonego na rundy turnieju online, w którym zawodnicy mieli za zadanie naprawiać łaziki, w których psuły się losowo dobrane moduły.
Trzech najlepszych graczy otrzymało pakiety gier PlayWay o wartości – jak wynika z regulaminu – trzystu złotych polskich. Ponadto zwycięzca, Ishat Raihan, mógł w nagrodę zdalnie poprowadzić jeden z łazików ustawionych na „poligonie” Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Podzielił się nawet doświadczeniem na YouTubie:
Po zakończeniu imprezy Rover Mechanic Challeng został bezpłatnie udostępniony na Steamie. Dzięki grze każdy może spróbować swoich sił w montażu np. łazika Curiosity. Wyniki pozwalają piąć się po tablicy wyników i dają przedsmak tego, czym będzie właściwy Rover Mechanic Simulator – dostępny w steamowym wczesnym dostępie. Zwiastun produkcji przypominamy poniżej.